Végre kikerekedett a napkelte-sorozatom, gyakorlatilag lefedve a teljes évet (napfordulótól napfordulóig). Bónuszként egy holdkelte is került a gyűjteménybe. Emellett két naplementét is beemelek ebbe a bejegyzésbe.
A használt eszköz Canon A800-as szappantartóm, melyet CHDK erősít – mióta rajta van az ingyenes firmware-kiterjesztés, nagyon a szívemhez nőtt ez a fényképezőmasina. Műszaki tutitipp: CHDK nélkül nem is érdemes hozzáfogni, hiszen a zsebfényképezőgép automata módban (megvilágítás, fókusz) egyszerűen csődöt mond.
A fotózás alapelve egyszerű: voltaképpen nappali startrail készítéséről van szó, ahol az egyedüli látható csillag a Nap. Rögzítettem az állványt, lőttem néhány háttérfotót, majd felhelyeztem a szűrőt és indult az intervalométer. Mindezt úgy, hogy a fényképezőgép ne mozduljon be közben.
A műszaki és egyéb részleteket a korábbi cikkben már kifejtettem, ezért ide csak a lényeget írom. A fotók nagyon szépen megmutatják a szélességi kört, amelyen a Nap éppen tartózkodik. Az ív közepe lefelé – dél felé – található télen, amikor a Nap az egyenlítő alatt jár. Nincs ív, egyenes látszik, amikor az égi egyenlítőn jár a Nap – napéjegyenlőségkor. És az ív közepe felfelé – észak felé – található nyáron, amikor a Nap az egyenlítőtől északra ragyog.
Asztrofotós srácok jelezték, hogy mennyivel érdekesebb volna ez a sorozat, ha a két szélsőség és a napéjegyenlőség egyetlen közös fotón volna. Nos egyfelől ez egy évig rögzített fényképezőgépet kívánna, másfelől a szappantartó szűk látómezeje erre képtelen, harmadsorban egy hasonló projektben sokkal látványosabbat alkottam. De azért a cikk végén helyet kapott egy ilyen, csak szemre összeillesztett fotó.
Tehát a fotók:

Összeillesztve – csak úgy szemre. Nincs panoráma-szoft, mert három méternyi eltérés is van a fotók rögzítésének helyei között
Persze vannak további terveim, amelyekről egyelőre hallgatnék. Ha sikerülnek, megmutatom a fotókat :)






