Hajnalban ébredtem. Magasan járt már a Jupiter és jónak tűnt az ég. Úgyhogy feláldoztam a pihenést – és nem bántam meg. Olyannyira nem, hogy a Hold kimaradt az észlelések közül, pedig prímán látszott az udvarról. Előbb „csak” a Jupiter korongját vettem célba, ám feltűnt egy maszat a korongon, ami nem a kamerával, hanem a bolygóval mozgott együtt a képen. Felütöttem a Stellariumot és lám, a maszat az Ió és az Európa árnyéka volt, és az Ió épp a korong előtt tartózkodott. Végigfilmeztem hát, amint kilép a korong elől. Közben a többi hold is mozgott és a Jupiter is elfordult a tengelye körül. Pompás látvány volt :)
Összesen 60 GiB-nyi adatot rögzítettem, 66 videót dolgoztam fel 4 óra 9 perctől 7 óra 34 percig, kolozsvári idő (UTC+3) szerint. Mivel az egyes videókból származó, több mint bemozduló képkockákat nem volt mivel illesztenem (dörögtem kettőt, amikor az AutoStakkert 2 kiírta, hogy this feature is not implemented yet), egy PHP-szkriptet improvizáltam és villogó CSS-ben toszogáltam a helyére az egyes képkockákat. Az elforgatást és keretezést is erre a szkriptre bíztam.
Bár a Szaturnusz-siker után jobb korong-fotóra számítottam, két tényező is játszik: messze még a Jupiter oppozíciója és a városi levegő sosem a legnyugodtabb.
A felhasznált eszközök: SW 150/750 EQ3-as motorizált mechanikán, 2x Barlow + toldat, Scopium Hold- és bolygókamera, AMCap, Registax 6, AutoStakkert 2, kézi PHP/GD/DOM/CSS illesztőszkript (házi), gif-animátor és a jó öreg IrfanView.
A Jupiter és holdjai